Vendégbefektetői vízum
Vendégbefektetői vízumot az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, akinek beutazásához és tartózkodásához magyarországi befektetéseire tekintettel nemzetgazdasági érdek fűződik.
Nemzetgazdasági érdeknek kell tekinteni az alábbi befektetések megvalósítását:
a) a Magyar Nemzeti Bank által nyilvántartásba vett ingatlanalap által kibocsátott, legalább 250 000 euró összegű befektetési jegy megszerzése, vagy
b) legalább 1 000 000 euró értékben, oktatási, tudományos kutatási, művészeti alkotótevékenység támogatása céljából pénzbeli adomány nyújtása valamely közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézmény részére.
Harmadik országbeli állampolgárnak minősül:
- az a nem magyar állampolgár, aki nem tartozik a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek közé, tehát aki nem EGT-állampolgár vagy annak családtagja, valamint
- a hontalan személy.
Hol nyújtható be a kérelem?
A vendégbefektetői vízum kiadása iránti kérelmet annál a konzuli tisztviselőnél kell benyújtani, amely az Ön állandó vagy szokásos tartózkodási helye vagy állampolgársága szerinti országban működik.
A kérelem olyan országban működő konzuli tisztviselőnél is benyújtható, amelyben Ön jogszerűen tartózkodik, ha
- az Ön állandó vagy szokásos tartózkodási helye vagy állampolgársága szerinti országban nem működik konzuli tisztviselő, és
- okirattal igazolja az állandó vagy szokásos tartózkodási helyétől eltérő harmadik országban történő kérelmezés indokait.
Milyen kötelező mellékleteket kell benyújtani a kérelemhez?
A kérelem formanyomtatványt pontosan kitöltve és a kérelmező által aláírva kell benyújtani.
A vízum iránti kérelem engedélyezéséhez teljesítenie kell a beutazási és tartózkodási feltételeket, melyeket az eljárás során a kötelező mellékletekkel tud igazolni.
A vendégbefektetői vízumkérelemhez Önnek a beutazás és tartózkodás céljának igazolása érdekében mellékelni kell:
- a Magyar Nemzeti Bank által nyilvántartásba vett ingatlanalap-kezelő vagy a befektetési jegyet forgalmazó igazolását a legalább 250 000 euró összegű, a harmadik országbeli állampolgár nevére kiállított befektetési jegy megvásárlásáról, vagy
- a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézmény igazolását arról, hogy az Ön által az oktatási, tudományos kutatási, művészeti alkotótevékenység támogatása céljából nyújtott, legalább 1 000 000 euró összegű támogatás a felsőoktatási intézményhez megérkezett. A közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok által fenntartott felsőoktatási intézmények listáját itt tudja megtekinteni.
Amennyiben a fenti befektetéssel még nem rendelkezik, a kérelemhez az alábbiakat kell mellékelni:
- nyilatkozatot arról, hogy a fenti befektetések közül melyiket tervezi a vendégbefektetői vízum kiadását követően annak érvényességi ideje alatt megvalósítani (a nyilatkozat mintáját itt tudja letölteni), és
- az arra rendelkezésére álló anyagi fedezet igazolására külföldi vagy magyar hitelintézet által kiállított igazolást, amely szerint a befektetéshez szükséges összeg tartósan rendelkezésére áll.
A rendelkezésre álló pénzösszeg törvényes eredetét hitelt érdemlő módon kell igazolni, így különösen
- a vagyon, vagyoni értékű jog, vagyoni érték eredetét igazoló közokirattal vagy teljes bizonyító erejű magánokirattal; vagy
- a rendszeres, munkavégzésre irányuló jogviszonyból vagy vállalkozási tevékenységből származó adóköteles jövedelem igazolásával.
A vízumeljárásban mellékelni kell továbbá:
- a valós magyarországi szállásának címét igazoló dokumentumot.
- az érvényes úti okmányt
- egy darab igazolványképet.
Felhívjuk figyelmét, hogy az idegenrendészeti hatóság az eljárás alatt vizsgálja a kérelmező által vállalt befektetés teljesítését objektíve kizáró körülményeket. Az eljárások során az idegenrendészeti hatóság vizsgálja az Egyesült Nemzetek Szervezete, illetve az Európai Unió által meghozott korlátozó intézkedések alapján a befektetéseket kizáró körülményeket is.
Meddig érvényes a vendégbefektetői vízum? Mi a teendő a Magyarországra történt beutazást követően?
A vendégbefektetői vízum érvényességi ideje 6 hónap. Ha az úti okmány érvényességi ideje rövidebb mint 6 hónap, akkor az engedélyezett tartózkodás időtartamát úgy kell megállapítani, hogy a harmadik országbeli állampolgár úti okmánya az engedélyezett tartózkodás lejártakor még legalább 30 napig érvényes legyen.
A vendégbefektetői vízum érvénytelen, ha a vendégbefektetői tartózkodási engedélyt kiadták.
A vendégbefektetői vízum Magyarország területén 6 hónapig tartó tartózkodásra, valamint a tagállamok területén Magyarországra történő átutazásra jogosítja a birtokosát.